top of page
  • Zdjęcie autoraPrzemysław Szklarczyk

Słownik pojęć wykorzystywanych w ofertach rejsów żeglarskich

Zaktualizowano: 8 kwi 2023

Rejsy żeglarskie to fascynująca forma spędzania wolnego czasu, która umożliwia nie tylko wypoczynek na wodzie, ale również zdobycie wiedzy i umiejętności żeglarskich. Planując wyjazd na takie wakacje, warto zwrócić uwagę na słownik pojęć wykorzystywanych w ofertach rejsów żeglarskich, który pomoże zrozumieć specyfikę tej formy turystyki.


Poniżej kilka wybranych pojęć, które zazwyczaj pojawiają się w ofertach :

  • Skipper, kapitan, sternik często używane naprzemiennie, to osoba, która ma uprawnienia do kierowania jachtem i zarządzania załogą.

  • Flotylla – to grupa kilku jachtów, które pływają razem, zwykle z przewodnikiem.

 
  • Składka burtowa – to opłata, którą członkowie załogi jachtu wpłacają na pokrycie kosztów prowadzenia jachtu, takich jak paliwo, naprawy czy utrzymanie.

  • Składka pokładowa – to opłata, którą członkowie załogi jachtu wpłacają na pokrycie kosztów jedzenia, napojów i innych artykułów spożywczych podczas rejsu.

Składka pokładowa z burtową często używana jest zamiennie lub mówiąc o jednej ktoś może mieć na myśli obie. Warto dopytać organizatorów co dokładnie mają na myśli jeżeli pojawiają się niejasności.


"Najpiękniejsze widoki na świecie można zobaczyć tylko z pokładu jachtu." - Jimmy Buffett, amerykański muzyk i kompozytor.

Kaucja

Jest to depozyt, który czarterujący wpłaca przed rozpoczęciem rejsu, jako zabezpieczenie przed ewentualnymi szkodami wyrządzonymi jachtowi lub jego wyposażeniu. Po zakończeniu rejsu, jeśli nie ma żadnych szkód, kaucja zostaje zwrócona.


Cena rejsu bardzo często nie zawiera kaucji, jest opłatą dodatkową. Nie wiedzieć czemu, często uczestnicy rejsów obarczani są jej kosztami. Opłata ta zostaje zwrócona pod warunkiem, że firma czarterująca nie będzie miała żadnych obiekcji co do stanu jachtu w momencie jego oddania. Podobnie jako dodatkowa opłata pojawia się, tym razem już bezzwrotne ubezpieczenie kaucji.


Dlaczego te taksy mnie dziwią?

Już wyjaśniam. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że za prowadzenie jachtu odpowiedzialny jest skipper, a nie uczestnicy rejsu. Uczestnicy rejsu również nie są odpowiedzialni za decyzje, które podejmuje skipper, a to właśnie te decyzje mają wpływ na to, czy jacht lub katamaran ulegnie uszkodzeniu. Między innymi takie szkody są pokrywane z kaucji, więc skoro uczestnicy rejsu nie mają żadnego wpływu na tego typu sytuacje, to nie powinni być zmuszani do płacenia kaucji. Kaucje pokrywa czarterujący, czyli firma organizująca rejs.

 
Wyżywienie na jachcie i jego opcje.

Wyżywienie na rejsie może być zorganizowane na kilka sposobów, w zależności od preferencji uczestników. W Polsce, najczęściej oferowane jest wyżywienie na jachcie, korzystając z jego udogodnień takich jak kuchnia czy lodówka. Jednakże, są osoby, które jadą na wakacje, aby odpocząć, a nie gotować, w takim przypadku jacht lub katamaran mogą być zatowarowane podstawowymi produktami, takimi jak napoje i przekąski, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie w trakcie rejsu, a żywienie odbywa się w restauracjach. Inną opcją jest zatrudnienie kucharza, który zajmuje się przygotowaniem posiłków na pokładzie, co ułatwia uczestnikom rejsu i pozwala im odpocząć bez konieczności samodzielnego gotowania.


Istnieją firmy, które dbają o to, aby ich oferty były klarowne i przejrzyste dla klientów, szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansowe. Dzięki temu, klienci, którzy po raz pierwszy chcą skorzystać z wakacji typu rejs, nie muszą obawiać się niejasnych i ukrytych kosztów, które pojawią się dopiero na końcu. Uczciwa cena w całości, która zawiera wszystko, to rozwiązanie, które sprawia, że oferty rejsów stają się bardziej dostępne i przystępne dla każdego, niezależnie od poziomu doświadczenia i znajomości branży turystycznej. Dzięki temu, osoby zainteresowane wakacjami typu rejs, mogą w pełni cieszyć się wypoczynkiem, bez obaw o dodatkowe koszty.

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page