top of page
  • Zdjęcie autoraPrzemysław Szklarczyk

10 powodów, dla których NIGDY nie powinieneś wybierać najtańszych rejsów żeglarskich!

Zaktualizowano: 9 kwi 2023

Żeglarskie wakacje to marzenie wielu osób. Dla niektórych jest to sposób na oderwanie się od codzienności, dla innych zaś okazja do zaspokojenia swojej pasji. Bez względu na to, jakie są Twoje motywacje, jednym z głównych czynników, który wpływa na wybór oferty żeglarskiej, jest cena. Nie ma nic dziwnego w tym, że porównując oferty z różnych źródeł, zastanawiasz się, dlaczego ceny rejsów żeglarskich tak bardzo się różnią między sobą.

Początkowo wydaje się, że ceny rejsów żeglarskich powinny być podobne do siebie, biorąc pod uwagę, że oferują one podobny rodzaj rozrywki. W rzeczywistości jednak, ceny mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych, a przyczyny takiej sytuacji są liczne.


Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że żegluga to kosztowna forma turystyki, a koszty wynajmu jachtu i opłat portowych są jedynie jednymi z wielu kosztów, jakie trzeba ponieść. Innymi ważnymi kosztami są ubezpieczenie, wyżywienie, paliwo, napoje, woda pitna, a także wynagrodzenie załogi. Wszystkie te koszty wpływają na cenę rejsu.


Jakość i komfort


Pierwszym czynnikiem wpływającym na cenę jest jakość i komfort oferty. W tańszych ofertach można spodziewać się upychania jak największej ilości ludzi na jednym jachcie. Często taka ilość osób jest większa niż jacht czy katamaran jest w stanie pomieścić, co bardzo mocno wpływa na komfort. W takiej koncepcji możesz się spodziewać, że trafi Ci się mało intymny nocleg na sofie w salonie. W miejscu gdzie zazwyczaj spędza się wspólnie czas do późna.


Wiek jednostki


W tańszej ofercie często korzysta się ze starych jachtów, które przez lata przesiąkły nieprzyjemnymi zapachami, a czasem nawet borykają się z problemem karaluchów. Wybierając starsze jednostki, narażamy się na większe ryzyko awarii. Niestety, starsze łodzie nie zawsze są odpowiednio serwisowane i utrzymane. Z racji wieku, również jesteśmy narażeni na wystąpienie nieprzewidzianych problemów technicznych w trakcie rejsu. Awaria na morzu wpływa negatywnie nie tylko na komfort i przyjemność żeglowania, ale również stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników rejsu.


Na szczęście, istnieje wiele ofert rejsów, które są przystępne cenowo, a jednocześnie oferują wysoką jakość usług. Warto zwrócić uwagę na oferty rejsów żeglarskich, które są dostępne u sprawdzonych i renomowanych organizatorów. Firmy te zapewniają nowoczesne jachty, wykwalifikowaną załogę, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak nowoczesne systemy nawigacyjne, dostęp do internetu i wiele innych."Nie ma nic gorszego niż wybór najtańszej oferty, a następnie odkrycie, że podstawowe elementy komfortu i bezpieczeństwa zostały pominięte" - Arthur Frommer, założyciel Frommer's Travel Guides.

Warto również zwrócić uwagę na oferty rejsów żeglarskich, które zapewniają indywidualne podejście do klienta. Dzięki temu, możesz w pełni dostosować swój rejs do swoich potrzeb i wymagań. Możesz zdecydować, gdzie chcesz popłynąć, jak długo chcesz spędzić na morzu, a także, jakie udogodnienia są dla Ciebie najważniejsze.


Sezon


Innym czynnikiem, który wpływa na różnicę w cenach rejsów, jest sezon turystyczny. W sezonie szczytowym ceny rejsów mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do okresu poza sezonem. Wynika to z faktu, że w sezonie szczytowym popyt na rejsy jest znacznie większy, a jednocześnie ilość dostępnych jachtów jest ograniczona.


Nieuczciwe praktyki wynagradzania


Niestety, niektóre firmy organizujące tańsze rejsy żeglarskie stosują nieuczciwe praktyki wynagradzania, takie jak zmuszanie nowych skipperów do pracy za bardzo niskie stawki, a nawet oczekując od nich odbycia pierwszych rejsów bez wynagrodzenia. Taka polityka nie tylko wpływa negatywnie na morale i motywację skipperów, ale również może prowadzić do obniżenia jakości usług. Wybierając taką firmę, nieświadomie wspieramy te nieuczciwe praktyki i narażamy się na spędzenie czasu na pokładzie z niezadowolonym i niezainteresowanym skipperem, co zdecydowanie wpłynie na atrakcyjność naszego wyjazdu.


Dla tych, którzy byli i już się zniechęcili*


Wszystkie wyżej wymienione czynniki potrafią wpłynąć na zniechęcenie do wybrania kolejnego rejsu, ponieważ uczestnik patrzy przez pryzmat swojego doświadczenia, nie mając świadomości, dlaczego napotkał na te problemy oraz że istnieją oferty o znacznie wyższej jakości. W ten sposób, złe wspomnienia związane z najtańszymi rejsami mogą zaważyć na przyszłych decyzjach uczestnika, sprawiając, że zniechęci się on do eksplorowania świata żeglarstwa. Tymczasem warto pamiętać, że żeglarstwo ma wiele do zaoferowania, a doświadczenia z wysokiej półki mogą zmienić perspektywę i uczynić kolejny rejs niezapomnianą i pasjonującą przygodą.


Pamiętaj, że wartość rejsu żeglarskiego nie zawsze musi równać się z jego ceną. Zamiast wybierać najtańsze opcje, lepiej zainwestować w rejs organizowany przez renomowaną firmę, która dba o jakość swoich usług, bezpieczeństwo uczestników oraz sprawiedliwe wynagradzanie skipperów. Tylko wówczas będziemy mogli w pełni cieszyć się niezapomnianym doświadczeniem żeglowania.


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page